Napisany w kategorii Porady | 1 komentarz
Tulipany nasze
Przekopywanie gleby jest jedną z podstawowych metod walki z uciążliwymi chwastami i szkodnikami glebowymi. Przekopując jesienią zagony mamy możliwość niszczenia chwastów wieloletnich poprzez usuwanie z gleby ich rozłogów czy korzeni. Jest to skuteczny sposób pozbycia się perzu właściwego, powoju polnego czy mleczu pospolitego. Przekopując glebę jesienią niszczymy również groźne szkodniki glebowe takie jak drutowce i pędraki, które ulokowały się w głębszych jej warstwach w celu bezpiecznego przezimowania. Wydobyte na powierzchnię gleby organizmy nie przeżyją zimowego spadku temperatury.
Głębokie przekopanie zagonów jest niezbędne po jesiennym wysiewie nawozów mineralnych. Zabieg ten pozwala na właściwe wymieszanie z glebą składników pokarmowych wniesionych przedwegetacyjnie i ich zatrzymanie w glebie przez okres zimy. Pamiętajmy, że jesienne rozrzucenie nawozów organicznych np. kompostu czy kory również wymaga przekopania.
O ile przekopywanie gleb ciężkich i średnich przynosi niewątpliwe korzyści, bo tulipany nie lubią takich gleb, to odwrotny skutek osiągniemy stosując ten zabieg na glebach lekkich. Ze względu na swoją luźną strukturę, matą zawartość frakcji koloidalnej i przewagę porów areacyjnych, są to gleby niezwykle przepuszczalne i przewiewne, mające trudność z zatrzymywaniem wody. Uprawa tych gleb powinna mieć więc na celu poprawę ich wilgotności, dlatego zabiegi uprawowe na glebach lekkich powinny być ograniczone do minimum. Stosując na takich glebach odwracanie wierzchniej warstwy, dodatkowo je rozluźniamy i nadmiernie napowietrzamy. Przyspiesza to w znacznym stopniu rozkład substancji organicznej, której gleby lekkie I tak zawierają niewiele. Przekopanie gleby możemy w tym przypadku zastąpić wiosennym spulchnieniem. Wyjątek stanowi tu jesienne stosowanie nawozów organicznych, które wymagają wymieszania z glebą.
Podobne wpisy: