Napisany w kategorii Wszystkie | 0 komentarzy
Wasze rośliny i kwiaty
Jeżeli planujemy uzupełnienie naszych nasadzeń drzew i krzewów owocowych, to możliwie wcześnie należy przygotować miejsce pod ich posadzenie. Glebę trzeba głęboko przekopać usuwając korzenie chwastów, a zwłaszcza rozłogi perzu. Sadzenie wiosenne daje dobre efekty tylko wówczas, kiedy wykonane jest możliwie jak najwcześniej tzn., kiedy pozwolą na to warunki pogodowe i gleba jest dostatecznie wilgotna. Podczas zakupu drzewek i krzewów jagodowych należy zwracać szczególną uwagę na ich stan zdrowotny. Korzenie nie mogą być przesuszone lub uszkodzone przez mróz (na przekroju podłużnym lub poprzecznym przemarznięte tkanki są brunatne). Kora na pędach powinna być jędrna, bez zmarszczeń, a pędy bez oznak przemarznięcia i uszkodzeń mechanicznych.
Przystępując do sadzenia należy przestrzegać następujących zasad. Drzewka owocowe powinny być sadzone 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Krzewy porzeczek oraz agrestu prowadzone w formie krzaczastej należy sadzić 5-10 cm głębiej, co sprzyja lepszemu zakorzenieniu i rozkrzewianiu się tych roślin. Pędy krzewów przycinamy, skracając je nad 2-3 pąkiem nad ziemią.
Drzewka posadzone jesienią czy też wczesną wiosną należy przyciąć. Cięcie drzewek jabłoni po posadzeniu powinno ograniczać się do wycięcia pędów zbędnych lub lekkiego skrócenia pędów tworzących zaczątek przyszłej korony drzewa. Należy pamiętać, że silne skracanie pędów w koronie drzewka opóźnia jego wejście w okres owocowania. Drzewka bez pędów bocznych przycinamy na wysokości 80-90 cm. Jeżeli drzewka jednoroczne jabłoni posiadają rozgałęzienia, to w pierwszej kolejności wycina się pędy wyrastające na pniu do wysokości 50 cm od ziemi. Pędów wyrastających powyżej – o długości do 20 cm nie skracamy, a długie i silne pędy boczne można skrócić o 1/3 ich długości. Przewodnik skracamy w odległości około 30 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.
Na starszych drzewach należy przeprowadzić cięcie prześwietlające, które polega na wycinaniu konarów, gałęzi i pędów zagęszczających środkową część korony, krzyżujących się i pokładających się na sobie. Drzewa o nadmiernie wysokich koronach należy obniżyć do takiej wysokości, aby prace związane z ochroną drzew przed chorobami i szkodnikami, cięciem i zbiorem owoców można było wykonać bezpiecznie, bez narażania się na upadek. Cel ten osiągniemy przez przycięcie przewodnika nad wybraną na odpowiedniej wysokości gałęzią boczną.
Podobne wpisy: