Wycena od rzeczoznawcy

Napisany w kategorii Nieruchomości | 0 komentarzy

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Dokument potwierdzający profesjonalną wycenę nieruchomości sprawdza się dzisiaj w wielu sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy chcemy sprzedać dom lub mieszkanie i nie wiemy, ile faktycznie wartość takiego obiektu budowlanego wynosi. Z usług rzeczoznawców majątkowych wykonujących wycenę korzystają zresztą nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, instytucje i urzędy. Chociażby z tego względu warto wiedzieć nieco więcej na temat rzeczoznawcy oraz samego dokumentu.

Dobry rzeczoznawca powinien charakteryzować się dużym profesjonalizmem oraz obiektywizmem. Jest to podstawa, dzięki której osoba na wymienionym stanowisku prawidłowo wykonuje swoje obowiązki. Dodatkowym atutem każdego rzeczoznawcy jest wieloletnie doświadczenie oraz dobra orientacja na aktualnym rynku nieruchomości.

Poszukiwanie profesjonalnego rzeczoznawcy

Biura rzeczoznawców majątkowych znajdziemy między innymi w stolicy. Wrocław czy Poznań oferuje wycenę nieruchomości niemalże od ręki. Wydaje się zatem, że znalezienie profesjonalnego rzeczoznawcy nie jest dzisiaj dużym problemem. Poszukiwania biura rzeczoznawcy powinniśmy rozpocząć od wypytania naszych znajomych. Być może ktoś niedawno korzystał z usług tego typu i będzie w stanie polecić nam sprawdzoną osobę. Kolejnym źródłem informacji jest oczywiście internet. Prawie każdy rzeczoznawca posiada dziś własną stronę internetową, dlatego znalezienie informacji o poszczególnych osobach nie będzie sprawiało kłopotu.

Proces wyceny

Choć wiele osób uważa, że samodzielnie jest w stanie określić wartość posiadanej nieruchomości, w rzeczywistości sprawa nie jest taka prosta. Proces wyceny wdrażany przez profesjonalnego rzeczoznawcę trwa nierzadko kilka tygodni. Ekspert musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z rynkiem nieruchomości. Nie tylko te bezpośrednie, ale również pośrednie. W efekcie, najważniejsze czynniki wpływające na wycenę od rzeczoznawcy to:

  • stan i metraż nieruchomości,
  • bezpośrednia okolica, w której położony jest obiekt budowlany,
  • sąsiedztwo brane pod uwagę przede wszystkim w przypadku lokali mieszkalnych,
  • standard bezpieczeństwa,
  • aktualne ukształtowanie rynku nieruchomości,
  • bliskość komunikacji miejskiej,
  • lokalizacja (np. centrum, obrzeża miasta).

Ważność dokumentu

Warto oczywiście pamiętać, że raz otrzymana wycena nie jest bezterminowa. To rzeczoznawca określa, jak długo dokument zachowa moc prawną. Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość, po otrzymaniu wyceny nie powinniśmy zwlekać z dokonaniem transakcji. W razie potrzeby, po upływie ważności wyceny można zwrócić się do rzeczoznawcy z prośbą o jej przedłużenie.

Podobne wpisy:

  1. Nieruchomości dla każdego
  2. Ucieczka do Murowanej Gośliny
  3. Meble na stoiska targowe i do biura
  4. Własna nieruchomość
  5. Rola pośrednika w zakupie mieszkania

Skomentuj