Trądzik - trądzik różowaty i inne odmiany

Napisany w kategorii Slider, Zdrowie i uroda | 0 komentarzy

Trądzik – czy jesteś na niego narażony?

Trądzik – czy jesteś na niego narażony?

Z trądzikiem nie ma żartów – chociaż wiele osób uważa go za defekt kosmetyczny, to trzeba wskazać, że jest on również postacią choroby dermatologicznej, a czasami jest też sam symptomem jakichś schorzeń. Na trądzik pospolity jest narażony praktycznie każdy z nas. Każdy z nas przeważnie przechodził też trądzik młodzieńczy, kiedy to burza hormonów działająca w organizmie spowodowała wyskakiwanie na cerze nieestetycznych wyprysków. Jednak na trądzik narażone są nie tylko nastolatki. Kto jeszcze? Przypatrzmy się temu nieco bliżej.

Trądzik młodzieńczy najpopularniejszy
Okres dojrzewania zarówno o chłopców jak i dziewczynek to czas, kiedy do głosu dochodzą uśpione dotąd hormony. To właśnie one odpowiedzialne są za zmiany zachodzące w organizmie, a niejako skutkiem ubocznym jest tutaj trądzik młodzieńczy, który pojawia się n twarzach znacznej większości młodych osób. Są to zmiany o różnym charakterze. U niektórych nastolatków jest to tylko przetłuszczanie się cery, u innych z kolei trądzik ropowiczy, czyli ropne wypryski. Może być to również bardziej zaawansowany trądzik torbielowaty – możliwości jest mnóstwo. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku, którego warto się trzymać, jest przeczekanie burzy hormonalnej oraz właściwa pielęgnacja cery tak, aby nie dopuszczać do powstawania następnych wyprysków. Można też postawić na lekki makijaż z użyciem odpowiednich kosmetyków kolorowych, które można kupić dzisiaj w wielu sklepach.

Występowanie trądziku młodzieńczego jest ściśle związane z dominacją testosteronu, który aktywizuje gruczoły łojowe do produkcji większej ilości łoju, nazywanego też sebum. Ten z kolei czopuje ujścia gruczołów, przyczyną powstawania wyprysków jest tutaj też nieodpowiednie rogowacenie ujść mieszków włosowych. Wszystko to razem składa się na trądzik. Przeważnie ta postać trądziku znika samoczynnie, ale jeśli nie ustępuje, wówczas konieczne jest zawsze udanie się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie trądziku.

Trądzik u dorosłych i niemowląt
Także i dorośli narzekają na trądzik. W tym przypadku mamy także do czynienia z różnego rodzaju zmianami o charakterze ropnym, często dorosłych dotyka też trądzik różowaty. Przyczyną trądziku u dorosłych są także najczęściej zmiany hormonalne, mogą być one związane z jakimiś chorobami, ale też mogą wynikać z zawirowań hormonalnych, które są wynikiem przyjmowania tabletek hormonalnych. Możliwości jest bardzo dużo. Trądzik u dorosłych może być też wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji cery, na przykład jej niewłaściwego oczyszczania lub też robienia tego nieodpowiednimi środkami. Na trądzik narażone są też kobiety, które przechodzą menopauzę, ale też i dotyka on mężczyzn, zatem myślenie, że po okresie dojrzewania nie spotkamy się już nigdy z wypryskami, jest mylące.

Trądzik dorosłych przeważnie ma taki sam wygląd jak ten u nastolatków. Jest to głównie trądzik ropowiczy, ale też trzeba wskazać, że mogą być to same zaskórniki oraz przetłuszczająca się cera z niewielkimi grudkami podskórnymi. Trądzik różowaty, który statystycznie dotyka częściej osób dorosłych, nie jest bezpośrednio związany ze zmianami hormonalnymi, ale prawdopodobnie z niewłaściwą pracą naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod skórą. Jeśli cyrkulacja w nich będzie zaburzona, wtedy na twarzy mogą pojawić się nieestetyczne wypryski, zaczerwienienia, które mogą nawet przechodzić w przerost tkanki łącznej głównie na nosie, co obserwowane jest przede wszystkim u mężczyzn. Do tego u dorosłych może pojawiać się też trądzik na plecach, dekolcie, ramionach.

Do tego jeszcze trzeba wskazać na trądzik niemowlęcy, który pojawia się u niemowląt do kilku pierwszych miesięcy życia. Nie wiadomo, skąd biorą się na twarzy dzieci małe czerwone krostki, ale też znikają one dość szybko bez potrzeby używania kosmetyków i lekarstw, ale nie powinno się ich dłuższego występowania lekceważyć.

Trądzik kosmetyczny i mechaniczny
Trądzik nie tylko wynika ze zmian hormonalnych, ale również może być wywołany przez nas. Tak jest w przypadku trądziku kosmetycznego i mechanicznego. Czym one są?

Trądzik kosmetyczny, jak sama jego nazwa wskazuje, jest związany z kosmetykami, a konkretnie z niewłaściwym ich doborem do cery. Dzisiaj kosmetyki nie zawsze służą naszej skórze, nawet jeśli mają naprawdę zdziałać cuda. Konserwanty, barwniki, silikony w kosmetykach pielęgnacyjnych, oleje mineralne i inne drażniące oraz zapychające pory składniki mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków. Taki trądzik jest dość łatwy do rozpoznania wtedy, gdy pojawił się on w jakiś czas po wprowadzeniu do naszej codziennej pielęgnacji nowych środków. Po zaprzestaniu ich używania problem powinien zniknąć. Dlatego też nie powinno się nigdy wprowadzać na raz kilku różnych kosmetyków, ponieważ w razie pojawienia się problemów z cerą, nie będzie wiadomo, który z nich spowodował trądzik.

Trądzik mechaniczny z kolei jest takim rodzajem trądziku, który powstaje wtedy, gdy ma się do czynienia z podrażnieniami mechanicznymi skóry. Często obserwujemy go na plecach, ramionach, w obrębie strefy bikini. Trądzik ten powstaje wtedy, gdy gruczoły łojowe są nadmiernie uciskane przez ubrania, pasek od torby czy też ma na to wpływ noszenie ubrań z nieprzepuszczających powietrza tkanin. Wtedy na skórze pojawiają się małe grudki, czasem może być to też trądzik ropowiczy. Najlepiej leczyć go zaprzestając używania danych ubrań czy też zacząć nosić inaczej torbę – tutaj liczy się wyeliminowanie czynnika, który trądzik powoduje.

Trądzik – problem wszystkich z nas
Jak widać, trądzik ma wiele różnych postaci oraz może być powodowany różnymi czynnikami. W każdym z danych przypadków inaczej przebiega leczenie trądziku, a także może mieć on inny wygląd. Może on dotknąć zatem każdego z nas, zarówno jako trądzik niemowlęcy, jak i jako trądzik już u osób dorosłych. Zatem zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że narażeni jesteśmy na niego na każdym etapie swojego życia – niestety nie uciekniemy od niego w wieku młodzieńczym, a niektórzy wręcz zmagają się z nim nawet przez długie lata.

Podobne wpisy:

  1. Experci Internetowi
  2. Kto kupuje w sieci?
  3. Sauna w domu?
  4. Edukacja w Poznaniu
  5. Co obiecuje PIS?

Skomentuj